Jak wykończyć powierzchnię kamienia naturalnego?
Kamień, obok drewna czy elementów wykonanych z cementu to najpopularniejszy materiał wykończeniowy stosowany w budownictwie rodzinnym jak i komercyjnym. Stosuje się go we wnętrzach jako wykończenie schodów, kuchni czy łazienek, a na zewnątrz również jako element aranżacyjny wokół budynku. Wielość zastosowań kamienia wynika z dostępnych metod jego obróbki. Przedstawiamy wybrane z nich.
Zastosowanie kamienia naturalnego
Kamień naturalny jest obecnie powszechnie stosowany jako element aranżacyjny ogrodów, przydomowych terenów, oczek wodnych, czy tarasów. Jest on nie tylko trwały, ale odpowiednio dobrany do otoczenia może stanowić jego idealne dopełnienie. Jest to przede wszystkim naturalny materiał, który jest przyjazny dla środowiska, a dzięki obróbce może przyjmować różne formy i kształty. Od kilku lat prym w ogrodzeniach wiodą gabiony. Są to metalowe konstrukcje wykonane z paneli, które wypełnia się specjalnymi kamieniami do gabionów. W zależności od wielkości mogą one przyjmować większe bądź mniejsze formy, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Bloki kamienia naturalnego można również wykorzystać jako część elewacji lub element dekoracyjny nowoczesnego wnętrza.
Metody wykończenia kamienia naturalnego
Istnieje kilka metod wykończenia kamienia naturalnego, co pozwala na jego niemal nieograniczone wykorzystanie. Najpopularniejszą formą obróbki kamienia jest polerowanie. Metodę tą wykorzystuje się najczęściej do obróbki marmuru i granitu, który dzięki oszlifowaniu powierzchni specjalnymi kamieniami uzyskuje gładką powierzchnię o głębokim kolorze. Innym sposobem obróbki kamienia jest płomieniowanie. Metoda polega na poddaniu powierzchni kamienia wysokiej temperaturze, a następnie ochłodzeniu wodą. W efekcie uzyskujemy antypoślizgową, chropowatą powierzchnię.